היום כבר לא צריך להזכיר עד כמה עלו מחירי הדירות בישראל בשנים האחרונות, מגמת עלייה שסופה לא ממש נראה באופק. בשנים האחרונות הנושא הזה נמצא על סדר היום הציבורי, גם אם בגלל מחאות והפגנות ושונות וגם אם משום שפוליטיקאים ואנשי ציבור רבים בוחרים להתמקד בנושא, ובצדק. השאלה החשובה, אם כן, היא איך תוכלו לקנות דירה בכל זאת גם עם ההון שהצלחתם לצבור. התשובה הפשוטה היא משכנתא, אבל שלושת הטיפים שלפניכם יעזרו לכם לתכנן גם אותה קצת יותר טוב.

1 – היעזרו ביועץ מקצועי

משכנתא היא הלוואה לכל דבר, ואולי אחת ההלוואות היקרות ביותר. זאת משום שהסכום המדובר הוא לרוב סכום גדול מאוד, ובהתאם גם ההחזר מתפרש על פני כמה שנים טובות (לרוב בין שני עשורים לשלושה). ייעוץ משכנתא הוא צעד שיכול בהחלט לעזור לכם לקבל החלטות קצת יותר טוב. היועץ שלכם יוכל לבדוק עבורכם את פרטי העסקה המוצעת לכם, להשוות הצעות בין בנקים שונים וגם לחסוך לא מעט זמן יקר על איתור ההצעות הטובות ביותר. אם נדמה לכם שהיועץ שלכם רק יעלה לכם הרבה יותר, נסו לחשוב על החיסכון הכלכלי בטווח הארוך, שכן עם עין מקצועית ומיומנת תוכלו לחסוך הרבה מאוד בבחירת מסלול משכנתא משתלם באמת.

2 – מטרת הרכישה

רגע לפני שאתם לוקחים משכנתא או הלוואה גדולה עם החזר חודשי לא מבוטל, הגדירו מה מטרת הרכישה שלכם. אם אתם רוכשים דירה מתוך מטרה לגור בה, אפשר להתייחס אל ההחזר החודשי כאל שכר דירה, ובעיקר רצוי לוודא שהוא לא גבוה מדי. עד 30 אחוז מהשכר שלכם (נטו) זה בהחלט החזר הגיוני, אבל אם אתם מרוויחים 8,000 שקלים בחודש ונדרשים להחזיר 5,000 שקלים להלוואת המשכנתא, יישארו לכם רק 3,000 שקלים לצורך תשלומי מיסים ואגרות, מזון והוצאות רכב, מה שעשוי להגדיל את המינוס ובוודאי למנוע מכם גם את ההזדמנות לצאת מדי פעם לסרט או לארוחת ערב, או אפילו לקנות בגד חדש מדי תקופה.

3 – דעו לאן אתם הולכים

אם זו הפעם הראשונה שלכם, וגם אם כבר יצא לכם להתמודד עם משכנתאות והלוואות בעבר, יש לא מעט מושגים שאתם כנראה קצת פחות מכירים. גרייס, דיפלציה ומונחים אחרים עשויים להישמע לכם כמו סינית, אבל רצוי שתכירו אותם לפני שתגיעו לפגישה עם הבנק או עם יועץ המשכנתאות. ידע הוא כוח, וככל שתבינו טוב יותר את המילים שנזרקות סביבכם לאוויר כך תוכלו לקבל החלטות בצורה חכמה וטובה הרבה יותר.