החלטתם להקים עסק ולהגשים את החלום שלכם. יש לכם מוצר מצוין או שירות שהביקוש עבורו בשמים. עד כאן הכל נראה ורוד, אבל אז מגיע הרגע שבו אתם מבינים שהקמת עסק היא לא עניין פשוט. לצד הבירוקרטיה (המורכבת כשלעצמה) אתם צריכים בעיקר כסף. הרבה כסף. זה בעיקר אומר שאתם צריכים לפשפש בחסכונות, לגייס הון עצמי או לקבל הלוואה לעסק קטן. אם החלופה השלישית היא הנכונה עבורכם, כדאי שתתכננו את הצעדים הבאים שלכם, ולא רק את הצעד הראשון. איך עושים את זה? התשובות לפניכם.

 

הלוואות לעסקים קטנים ומתוכננים

לפני שאתם עושים צעד כלשהו, לרבות ביקור במשרדי מע"מ ומס הכנסה לפתיחת תיק עוסק מורשה, התמקמו מול המחשב ופתחו קובץ אקסל. זה הזמן לחשב את עלויות העסק, לרבות השכרת משרד או חנות, רכישת חומרי גלם ומלאים, עלויות שיווק, תשלומים לכוח אדם וכל עלות נוספת. אתם בוודאי מבינים שכדי לקבל הלוואות לעסקים קטנים אתם חייבים לדעת מה הסכום הדרוש לכם ולמה הוא מיועד. יתרה מכך, גם הבנק או הגוף המממן ידרשו לדעת בדיוק לאן הולך הכסף. הבנק וגם גופים פרטיים שמציעים הלוואות חוץ בנקאיות לעסקים ידרשו מכם לרוב תכנית עבודה. הם ירצו לדעת מה המוצר שלכם, מה התכנית העסקית, מה התחזית שלכם ועל מה היא מבוססת.

 

תכננו תקציב ברור

כחלק מההכנה לקראת הביקור אצל הבנקאי או אצל הגוף הפיננסי שמציע הלוואות לעסקים קטנים, הכינו תקציב מסודר. אתם לא צריכים לתכנן את חמש השנים הבאות, אבל מבט קדימה הוא קריטי גם עבורכם. קחו בחשבון עלויות הדרושות להקמת עסק, תכננו תקציב חודשי למימון הוצאות שיווק או אדמיניסטרציה, חשבו אילו פריטים אתם חייבים לקנות (כמו מחשבים, מדפסות או ציוד משרדי) והגדירו באופן ברור מה הסכום שתקצו לכל קטגוריה. כך תוכלו לבקש הלוואה לעסקים קטנים כשאתם שולטים בפרטים הקטנים ביותר.

 

קחו מקדם ביטחון

אתם רוצים לחסוך כמה שיותר וגם לקבל הלוואה בדיוק בסכום הדרוש לכם. עד כאן הכל נפלא, אבל עסקים רבים – בוודאי בתחילת הדרך – נתקלים בהפתעות. מהלכים שיווקיים דורשים תיקונים ועלויות גבוהות יותר, מיתוג העסק או הקמת אתר אינטרנט הם צעדים שעולים כסף, וגם תקלות טכניות במוצר שלכם עשויות להתברר כיקרות. לכן, לפני שאתם בוחנים הלוואות בנקאיות או חוץ בנקאיות לעסק שלכם, זכרו להכניס לחישוב גם מקדם ביטחון, פשוט כדי שלא תיתקעו עם עסק לא רע שפשוט לא יכול להתקדם כי הברז סגור.