שוק ההלוואות בישראל פורח. בשנים האחרונות מתעוררות התאגדויות, חברות ויזמויות שמספקות הלוואות ישרות ואיכותיות, לא פחות מאלו של הבנקים. היום, כל אחד מאיתנו יכול להיכנס לאינטרנט, לחפש הלוואה הדרושה לו, לשלוח טפסים אונליין ולקבל סכום כסף – בדרך כלל נמוך יחסית במקרים אלו – ישירות אל חשבון הבנק שלו. מהצד השני, כשמתעורר הצורך לסכום גדול, הלוואה כנגד נכס היא עוד טרנד שאנחנו מגלים היום.

איך זה עובד? מה הסיכונים מאחורי זה? ומתי כן צריך לקחת את הצעד? הנה כמה טיפים מאיתנו.

הלוואה כנגד נכס – איך זה עובד בעצם?

כדי לקבל סכום כסף גדול כהלוואה, אנחנו בדרך כלל צריכים להציג ערבויות, לעיתים להחתים אנשים שמגבים אותנו בקבלת ההלוואה או להראות דוחות מפורטים של מצבנו הכספי, חסכונות, קרנות וגם נכסים. הלוואה כנגד נכס היא למעשה הלוואה המתבססת על נכס שברשותנו, שמתפקד כערובה כנגד ההלוואה.

לא מדובר בדרך כלל בהלוואות קטנות, אלא בהלוואות גדולות ומשמעותיות שמספקות סכומי כסף גדולים ולרוב אלו הלוואות שיינתנו על ידי הבנקים. במסגרת התהליך לאישור ההלוואה מתבקש הפונה להציג את מסמכי הבעלות על הנכס ואת שווי הנכס שברשותו. על סמך הנתונים האלו, הוא יכול לקבל הלוואה מהבנק כשבעצם השורה התחתונה היא – אם לא תשלם, הנכס שברשותך יכול לעבור לידי הבנק.

הלוואות מסוכנות או סיכון מחושב?

הלוואה כנגד נכס יכולה לספק לנו סכומי כסף גדולים יחסית כהלוואה ותנאים טובים שכוללים פיזור של תשלומי ההלוואה לאורך שנים, ריביות נמוכות ועוד. עם זאת, יש כמה סיכונים שכדאי לקחת בחשבון.

הסיכון הגדול ביותר הוא איבוד הבית ושעבודו המוחלט לבנק. מצב כזה קורה רק לאחר שהיו פיגורים בתשלום לאורך תקופה ולאחר תהליך בירוקרטי ארוך. למרות שהסבירות לכך נמוכה, עדיין חשוב להבין שקבלת הלוואה כנגד נכס היא בעצם שעבוד הנכס הקיים לטובת סכום כסף מסוים ושבסופו של דבר, במידה ולא נוכל לשלם, אנחנו חשופים לסכנה כזו.

סיכונים נוספים קיימים כמו בכל הלוואה – ריביות נוספות במידה ויש פיגור בתשלומים, עיקולים, פנייה לארכאות משפטיות והגבלות רבות נוספות. זו הסיבה שכדאי לקחת את ההלוואה הזו רק כאשר מדובר בסכום שלא תוכלו לקבל במסגרת הלוואה רגילה.

מתי כדאי לקחת הלוואה כנגד נכס?

הלוואה כנגד נכס כדאי לקחת רק כאשר אתם בטוחים שתוכלו לעמוד בתשלומים. לכן, כדאי לפנות לבנקים ולקבל הצעות להלוואות, עם פירוט של פריסת התשלומים והריביות המוצעות לכם, לפני שאתם מחליטים איפה וכמה לקחת.

בדרך כלל, לא לוקחים הלוואה כנגד נכס כשמדובר בסכום קטן, אלא כאשר סכום ההלוואה מקביל או דומה לסכום ערך הדירה. לכן, הלוואות אלו מתאימות בעיקר כאשר רוצים לרכוש דירה נוספת להשקעה, דירה לילדים, לרכוש מבנה לעסק או כל השקעה אחרת שהיא משמעותית וגדולה.