כך תתכוננו לקבלת הלוואות פרטיות

נדמה שלא חסרות לנו סיבות לקחת הלוואה פרטית. לפעמים הסיבה תהיה די שלילית (רכב תקול שדורש החלפה או סגירת מינוס) ולעיתים דווקא חיובית למדי (חתונה או הקמת עסק). אלא שלא משנה מה הסיבה לכך שאנחנו זקוקים למימון חיצוני, אין ספק שהוא נדרש לנו. הלוואות פרטיות הן הפתרון הטוב ביותר למצבים הללו, אבל לפני שאתם מחליטים לקבל הלוואה דרך הבנק או דרך גוף חיצוני, לפני שאתם ממהרים להיענות להצעתה של חברת האשראי להעניק לכם הלוואה מהירה וגם לפני שגורמים מפוקפקים מציעים לכם הצעות, עצרו. האם אתם באמת יודעים מה אתם צריכים וכמה? אם התשובה היא "אולי" ובוודאי אם התשובה היא "לא" – לפניכם נקודות למחשבה.

 

הסכום הדרוש לכם

השאלה החשובה מכל היא, כמובן, כמה כסף אתם צריכים. זו שאלה שצריך לתת לה תשומת לב רבה למדי, משום שישנם לא מעט גופים שיציעו לכם הלוואות פרטיות אבל לא כולם יתאימו לצרכים שלכם. למשל, אם אתם זקוקים ל-100,000 שקלים ואילו חברת האשראי מציעה לכם הלוואה פרטית של עד 30,000 שקלים, די ברור שההלוואה הזו פשוט לא תעזור לכם. גם ההחלטה לקחת הלוואה נוספת על סך 70,000 שקלים פחות רלוונטית משום שתשלמו פעמיים את הריבית, וגם תשלום גבוה יותר מדי חודש כדי לכסות שתי הלוואות במקביל. כמובן שכדי להחליט שאתם באמת זקוקים ל-100,000 שקלים רצוי שתערכו חישוב מדויק ככל האפשר. אם מטרת הלוואה היא החתונה של הילד, האם אתם יודעים מה הסכום הדרוש לאירוע? אם אתם רוצים לקנות אוטו חדש, האם ידוע לכם מחירו, וגם מחיר הביטוחים או שאר ההוצאות הנלוות?

 

החזר הלוואות פרטיות

ערכתם חישובים מאוד מדויקים ויש לכם סכום ביד. אתם יודעים בדיוק כמה אתם צריכים. לפני שתיגשו לקבלת הלוואות פרטיות רצוי שתערכו עוד חישוב אחד קריטי: כמה תוכלו להחזיר מדי חודש. אנשים רבים לא עוסקים בשאלה הזו, ובמקרים רבים הם גם די בטוחים שעם הלוואה של 100,000 שקלים הם צפויים להיות רגועים יותר כלכלית בתקופה הקרובה. בפועל זה פשוט לא נכון, משום שלא קיבלתם מתנה אלא הלוואה פרטית שתצטרכו להחזיר מדי חודש בחודשו. לכן כדאי לחשב את ההכנסות וההוצאות שלכם ולנסות להגדיר סכום חודשי ריאלי. ההמלצה היא שסכום זה לא יעלה על 10 אחוזים מתוך המשכורת החודשית שלכם.

 

האותיות הקטנות

לאחר שהגדרתם את מטרת ההלוואה, חישבתם את הסכום והגדרתם גם את ההחזר החודשי שבו תוכלו לעמוד, אפשר להמשיך לשלב הבא: השוואת החלופות. בזמן שאתם בוחנים את ההצעות שתקבלו מהבנק, מחברות הביטוח או האשראי, או מכל גוף אחר, שימו לב לא רק לסכום שתקבלו ולהחזר, אלא גם לריבית. זה בטח לא יפתיע אתכם אבל ישנם לא מעט גופים שיציעו לכם ריביות גבוהות, ואפילו גבוהות מדי. בנוסף בדקו את האותיות הקטנות ושאלו את כל השאלות. חשוב שתבינו מה יקרה אם תאחרו בהחזר החודשי פעם או פעמיים לאורך הדרך, מה ריבית הפיגורים וגם האם תהיה לכם אפשרות לפרוע את ההלוואה לפני הזמן (אם תקבלו בונוס יפה בעבודה, למשל). רק עם המידע הזה תוכלו לבחור הלוואה פרטית שעונה לצרכים שלכם באמת.