מחפשים מקור מימון לפתיחת עסק חדש או להרחבה של עסק קיים? הבנק מסוייג, או שאתם לא רוצים להכביד על האובליגו שלכם? קבלו כמה טיפים ללקיחת הלוואה לפתיחת עסק

כמעט כל עסק חדש זקוק למימון ולכמות מסוימת של אשראי, עד שהוא מצליח לעמוד על הרגליים, להתנהל בצורה מאוזנת מבחינה פיננסית ולהראות רווח.

לפני שאתם פונים לקבל מימון, השקעה, אשראי או הלוואה, הכלל הראשון שצריך להנחות אתכם, הוא להתייעץ עם רואה חשבון טוב, רצוי כזה שמכיר אתכם או את תחום העיסוק המדובר.

מעבר לכך רצוי להקפיד לפחות על הכללים הבאים, וכך להגדיל את הסיכוי שלכם לקבל מימון בתנאים נוחים:

אמינות המספרים

כדי לקבל מימון לפתיחת עסק יש להראות שהמימון המדובר יספיק למהלך שבו מעוניינים ולהציג מצג אמין ואמיתי שיעמוד בבחינה אובייקטיבית, לדוגמא כזו כמו של רואה חשבון.

מימון רלוונטי למיקום העסק

תוכניות עסקיות רבות מדי מדברות לעיתים ומציגות מספרים בעלמא: "שכר דירה – X דולרים לחודש". דבר זה אינו נכון, כיון שיש סעיפים רבים שתלויים לא מעט במיקום העסק.

אם זה יהיה ממוקם למשל בראשון לציון – עיר שבה השכירות יחסית יקרה – תצטרכו מימון גבוה מזה שבעיר קטנה או מרוחקת יותר מהמרכז.

חשבו את הצורך שלכם במימון ובהלוואה בצורה כזו שבה ההוצאות שלכם מינימאליות: חשבו, אם אתם צריכים משרדים דווקא בראשון לציון, או שאתם יכולים להסתפק למשל במשרדים במקום אחר, זול יותר.

מקור ההלוואה

כדי להשיג מימון לפתיחת עסק, ניתן לגשת לגופים מכמה סוגים:

בנקים – אלה הם לרוב הגופים ה"קשים" ביותר לקבלת מימון, למרות שאם יש לכם מוניטין טובים ואתם עושים עסקים עם אותו הבנק כבר שנים, הסיכויים שלכם לקבלת הלוואה יהיו גבוהים יותר.

בנקים לא נוהגים להשקיע במיזמים או עסקים שיש בהם סיכון גבוה, כמו למשל בתחום המסעדות. להשקעות בתחומים כאלה תצטרכו לגשת לגופים אחרים, לרוב חוץ בנקאיים.

נקודה נוספת בלקיחת הלוואה מהבנק, היא שהיא מצמצמת במידה מסוימת את קו האשראי הרגיל שלכם, דבר שחשוב לקחת בחשבון אם אתם צריכים מימון שוטף להחזקת מלאי, למשל.

חברות ביטוח וגופים פיננסיים אחרים – יש גופים כאלה שמעניקים אשראים והלוואות לעסקים, בהחלט. גובה ההלוואה והריבית משתנות יבן גוף לגוף ותחומי העיסוק, גובה ההלוואה וכו', אבל זו בהחלט אופציה רלוונטית.

הלוואות בערבות המדינה וקרנות שונות – אפשר לקבל הלוואה גם באמצעות גופים אלה, לעיתים קרובות במודל של שקל מול שקל או אפילו מענקים עד גובה מסוים.

ולסיום: כדאי להתייעץ עם חברות לגיוס אשראי והלוואות, כדי למצוא את מקור המימון הטוב ביותר, בתנאים הטובים ביותר האפשריים ולשקול את כל האופציות, לפני קבלת החלטה.