הלוואות שוק אפור

הלוואות בשוק האפור – למה כדאי להתרחק מהן?

זה לא סוד שאנחנו חווים קשיים כלכליים מפעם לפעם, והשינויים במשק משפיעים על כולם – עסקים ואנשים פרטיים כאחד. הקשיים הללו משפיעים עלינו מאוד, וכדי להתמודד איתם אנחנו ממהרים לקבל הלוואה, ואחריה עוד אחת, ואם אפשר אז עוד אחת. כך אנחנו סוחבים עוד קצת, מכסים עוד חוב, משלמים לעוד ספק. זה עובד לנו עד הרגע שבו הבנק סוגר את הברז ומודיע שאין יותר הלוואות. מעכשיו אתם ברשות עצמכם. הרגע המייאש הזה הוא גם במקרים רבים הרגע המסוכן ביותר, זה שמוביל אנשים לקבלת הלוואה בשוק האפור. אלא שהלוואות שוק אפור צריכות להרתיע אתכם, ואם יש משהו שעדיף לכם לא לבדוק ולו לרגע, זה הכיוון הזה. למה? ההסבר לפניכם.

 

הלוואות שוק אפור – ללא פיקוח

אחת הנקודות החשובות והבסיסיות ביותר שחשוב להבין ביחס לקבלת הלוואות שוק אפור היא שמדובר בגופים שאינם כפופים לפיקוח של המדינה. בעוד בנקים, חברות אשראי וגופי מימון אחרים כולם פועלים על פי חוקים ותקנות שנקבעו מראש, וגם תחת פיקוח של המדינה, מי שמציע הלוואות בשוק האפור אינו קשור לכל הבירוקרטיה הזו. אלא שגם זו לא הבעיה הגדולה ביותר. אם המטרה שלכם היא לסגור מינוס גדול או לממן את הפעילות העסקית רגע לפני שהעסק נסגר, אתם ככל הנראה בלחץ. אם נוסיף ללחץ גם את הסירוב של הבנק, אפשר להבין למה גופים שמציעים הלוואות שוק אפור מציעים לכם למעשה ריביות בלתי נתפסות שיהפכו את ההלוואה הזו ליקרה במיוחד. הלוואה יקרה כל כך תתקשו להחזיר, ואם תתקשו להחזיר אתם מתמודדים בפני סיכון לא מבוטל, שהרי התדמית של השוק האפור ידועה היטב.

 

מה גורם לאנשים לחפש הלוואות בשוק האפור?

נדמה שלא באמת צריך להסביר, אבל מי שפונה לקבלת הלוואה בשוק האפור לרוב עושה זאת מכמה סיבות אפשריות. סיבה אחת כבר הוזכרה כאן, והיא הסירוב של הבנק לתת הלוואה נוספת (או הלוואה ראשונה אם מדובר בעסק בתחילת דרכו). גם סירוב להגדלת מסגרת או למתן פתרונות אשראי אחרים יוביל אנשים רבים לייאוש ולפתרונות מאולתרים מעין אלה. מי שמחפש הלוואה מהירה נמשך לכיוון הזה לא פעם משום שאיש לא יבקש מכם בטחונות או ערבויות, והתחושה שעם סכום אחד גדול ומרשים נצליח לטפל בכל הצרות רק מעודדת אותנו לחתום על ההלוואה הלא-מאוד אטרקטיבית.

 

פתרונות חלופיים שכדאי להכיר

אם הבנק לא מוכן לתת לכם הלוואה או אשראי מכל סוג שהוא, אל תאמרו נואש. לפני שאתם נכנעים ובוחרים בדרך היקרה והמסוכנת מכל, בדקו את האפשרויות שלכם. הלוואות בנקאיות הן לא היחידות שמוצעות לכם, וישנן חברות אשראי וביטוח, כמו גם גופים פרטיים וארגונים אחרים, שמציעים הלוואות בתנאים כאלה ואחרים. כמובן שרצוי לבדוק את התנאים המוצעים לכם, אבל דבר אחד בטוח: אם תבדקו היטב את האפשרויות שלכם תגלו שיש לכם כמה כאלו (ולא רק הבנק). כשתגלו אותן תבינו שאין שום סיבה לפנות לאפיקים אחרים שלא יתרמו למצב הנוכחי, ואולי אף ירעו אותו בסופו של דבר.