הלוואה מהבנק

מה צריך לדעת על הלוואות מהבנק?

הלוואות מהבנק הן ללא ספק דרך פופולארית מאוד לקבל מימון לצרכים שונים. כשאנחנו עוברים דירה, יוצאים לחופשה או פשוט מכסים חריגה גדולה מהמסגרת, הלוואה היא הדרך הנוחה לעשות את זה. אנחנו רואים בבנק כמקור טבעי והגיוני לקבלת הלוואה מתוך הנחה שאין מי שמכיר את מצבנו הכלכלי טוב יותר מהבנקאי. הוא יודע מה המשכורת שלנו, מה ההוצאות וההכנסות, וגם האם אנחנו לקוחות טובים שעומדים בהתחייבויות שלנו. הבעיה היא שאנחנו לעיתים רבות מקבלים את ההחלטה שלו בלי ויכוחים ובלי לנסות להתמקח. זו בעיה משום שהלוואות בנקאיות עשויות להתברר בדיעבד יקרות יותר. איך תדעו אם הן יקרות?

כמה תעלה לכם הלוואה מהבנק?

הדרך הפשוטה לחשב כמה תעלה לכם הלוואה מהבנק היא להגיע לפגישה עם הבנקאי (או לשיחת הטלפון) עם דף, עט ומחשבון. רשמו לפניכם את הסכום שאתם רוצים ללוות מהבנק, את פריסת התשלומים המוצעת לכם ואת הסכום שאתם אמורים לשלם מדי חודש. לצורך ההדגמה, אם מוצעת לכם הלוואה מהבנק על סכום של 50,000 שקלים ואתם יכולים לפרוע אותה ב-3 שנים (כלומר ב-36 חודשים) במהלכן תשלמו 2,000 שקלים מדי חודש, אתם עומדים לשלם בסך הכל כ-74,000 שקלים. כלומר ההלוואה תעלה לכם לא פחות מ-24,000 שקלים. כדי לקבוע האם מדובר במחיר גבוה, סביר או אפילו נמוך למדי, רצוי לבצע השוואה בין כמה הצעות – לרבות השוואה מול הלוואות חוץ בנקאיות. רק כך תוכלו לדעת מה הריביות המוצעות וכמה תעלה לכם הלוואה זהה במקום אחר.

 

איך משווים בין הלוואות בנקאיות וחוץ בנקאיות?

דרך טובה אחת לבצע השוואה בין כל החלופות – לרבות הלוואות בנקאיות והלוואות חוץ בנקאיות – היא לבחון אותן קצת יותר לעומק. זה ידרוש מכם זמן ואנרגיות, אבל אם תשוחחו עם נציגי החברות, הגופים הפיננסיים והבנקים תוכלו לגלות מה האפשרויות שלכם. דרך נוספת היא להיעזר בחברה שתבצע את המחקר הזה עבורכם. בשיטה הזו תספקו מידע כללי הנוגע למצבכם הכלכלי, למטרת ההלוואה, לסכום שאתם מבקשים וגם לפריסה המבוקשת. כך, גם מי שהבנק מסרב לתת לו הלוואה או מי שפשוט אין לו את הזמן או את היכולת לאסוף את הנתונים, יוכל לקבל הצעות מדויקות וממוקדות המתאימות לצרכים שהגדיר. זוהי הדרך לקבל החלטות באופן רציונלי.

 

פתרונות אפשריים נוספים חוץ מאשר הלוואה מהבנק

אם הלוואות מהבנק הן לא אופציה, בין אם משום שהבנק מסרב לתת לכם הלוואה נוספת ובין אם משום שאתם מעדיפים להימנע מהגדלת מסגרת האשראי שלכם, יש עוד חלופות. חברות ביטוח מציעות לא פעם הלוואות, לרבות הלוואה על חשבון קרן קיימת. גם חברות כרטיסי האשראי וגופים פיננסיים אחרים יציעו לכם הלוואה מהירה לכל מטרה. בשנים האחרונות אנחנו עדים גם לתופעה נוספת – בנקים שמעניקים הלוואות ללקוחות שהם כלל לא לקוחות של הבנק. עם מגוון רחב של פתרונות, הלוואות מהבנק ומימון חיצוני, נדמה שיש לנו היצע רחב מאוד. נותר לכם כעת רק לבחור את הדרך הנכונה, המשתלמת והיעילה ביותר.