זה שוב קורה. אתם עובדים קשה, הפרנסה יפה (בלי עין הרע) ובאופן כללי אין ספק שאתם מצליחים לשלם את כל מה שצריך. חשבונות המים והחשמל, מיסים, שכר דירה (או משכנתא) וגם אוכל לכל המשפחה ואולי בילוי מפנק מדי פעם. אלא שגם כאשר הכל נראה שליו ורגוע, הפתעות תמיד מגיעות. תקלה בצנרת מחייבת טיפול יסודי, בעיה ברכב דורשת ביקור במוסך ותיקון לא זול, הילד מחליט להינשא או, אם יש לכם מזל, העסק בצמיחה ואתם חייבים להשקיע בו יותר כדי לקצור פירות. הלוואה היא הצעד המתבקש בשלב הזה אבל לפני שאתם ממהרים לקבל הלוואה בנקאית או לחלופין, הלוואה חוץ בנקאית, כדאי שתדעו לאן אתם הולכים.

1 – כמה כסף אתם צריכים?

כדי לקבל הלוואה חוץ בנקאית (או בנקאית) אתם צריכים לדעת מה הסכום הדרוש לכם. זה אולי נשמע לכם כמו סעיף די מיותר אבל האמת היא שאנשים רבים נופלים דווקא בשלב הזה. זאת משום שהם מאמינים שהסכום הדרוש להם הוא הסכום שהם צריכים ללוות. המכונית החדשה עולה 50,000 שקלים, התואר האקדמי יעלה 12,000 שקלים מדי שנה או לחלופין, סגירת המינוס מחייבת הלוואה של כ-10,000 שקלים. עד כאן הכל פשוט אבל האם הסכום הזה הוא באמת הסכום הדרוש לכם? מחיר המכונית הוא אמנם 50,000 שקלים אבל כדאי שתחשבו גם את הביטוח, התוספות השונות (מובילאיי או קודן לדוגמה), בדיקה מקדימה אם תצטרכו ועוד לא מעט עלויות אחרות. לצד שכר הלימוד השנתי לתואר האקדמי רצוי לחשב גם ירידה בהכנסות בזמן הלימודים, הוצאות על ספרי לימוד או שיעורים פרטיים. אם תחשבו את הסכום הדרוש מחדש תגלו שהוא גבוה יותר.

2 – כמה זמן דרוש לכם?

לפני שלוקחים הלוואות סטודנטים, פתרונות מימון לרכב או הלוואה מהירה לכל מטרה אחרת, רצוי לקבוע כמה זמן דרוש לכם כדי להחזיר אותה. הנושא הזה ישפיע על גובה ההחזר החודשי, והוא ישפיע בתורו על איכות החיים שלכם בשנים הקרובות. הלוואות סטודנטים לרוב יימשכו עד לסוף התואר, ואם אפשר רצוי אף מאוחר מכך כדי לאפשר לכם להתבסס במקום עבודה חדש כבוגרי תואר ראשון. הלוואות מהירות יכולות להספיק גם לתקופה קצרה יותר עד שתקבלו את הפיצוי מחברת הביטוח, את הירושה של סבתא או את הבונוס הגדול מהעבודה.

3 – תשלום חודשי

כאמור, התשלום החודשי הוא הנושא השלישי והאחרון. אל תמהרו לפרוע הלוואות בתוך שנה אם ההחזר החודשי גבוה מדי. הסיבה לכך היא שבזמן הזה תיכנסו לבורות כלכליים חדשים כשמדי חודש תיקלעו למינוס שילך ויתפח. אם ההכנסה הפנויה שלכם היא 3,000 שקלים, החזר הלווה בסכום הזה (או קצת פחות ממנו) לא יקדם אתכם לשום מקום. בתוך כמה חודשים תהיו שוב במינוס, אלא אם תוותרו לחלוטין על בילויים, קניות או אפילו על חלק מרשימת הקניות בסופרמרקט.