החלטתם להקים עסק קטן משלכם, יש לכם חלומות גדולים ותקוות גדולות לא פחות. הבעיה היא שאתם לא לגמרי בטוחים כמה זה עומד לעלות, מה גודל המימון שתצטרכו ואיך בכלל מתכננים את המהלך הזה כמו שצריך. אז הנה שלוש נקודות חשובות שממש כדאי לקחת בחשבון.

1 – פינת העבודה שלכם

בין אם אתם מקיימים פגישות ייעוץ עם לקוחות, מגייסים עובדים או משווקים מוצר כלשהו, אתם זקוקים למקום שממנו תוכלו לפקח על המערך הזה. אם כן, נסו להחליט מה המקום האידאלי עבורכם. פינת העבודה יכולה להספיק לזמן מוגבל למדי, וככל שהעסק יגדל גם הצרכים שלכם ישתנו, ועדיף שתהיו קרובים למרכז. זה הזמן להתחיל לחפש משרדים להשכרה בפתח תקווה ובסביבתה, להישאר קרובים לכל האקשן ולהתמקם במשרד מרשים שגם ללקוחות יהיה נעים להגיע אליו.

2 – עלויות השיווק שלכם

עסק צריך לקוחות, ורצוי שהם יהיו מצוידים בכרטיס אשראי או לכל הפחות בפנקס צ'קים. כדי להגיע אליהם אתם צריכים להשקיע, ולא מעט. לצד הזמן והאנרגיות אתם בעיקר צריכים להשקיע כסף, שהרי כל פרסום – בעיתון, בטלוויזיה, בפייסבוק או בגוגל – יעלה לכם כסף. התייעצו עם אנשי שיווק, נסו להבין כמה זה יעלה והשאירו לעצמכם גם מרווח לטעויות. גם אם הגעתם למסקנה שאתם צריכים 20,000 שקלים לצרכי קידום ממומן ושיווק בערוצים השונים, עדיף שתקבעו תקציב של 25,000 שקלים. בסופו של תהליך רצוי להישאר עם עודף ולא עם מינוס.

3 – תזרים המזומנים שלכם

הגדרתם צרכים, בניתם תקציב ואתם מוכנים להגיע לשלב הבא ולקבל הלוואה. עד כאן הכל מצוין, אבל האם התקציב שלכם לקח בחשבון גם את ההחזר החודשי שלכם? אם התשובה היא לא, עדיף שתחזרו לטבלאות האקסל שלכם ותערכו כמה שינויים בסיסיים. תכנון לא נכון של ההחזר החודשי עלול לעלות לכם ביוקר כשתיקלעו למינוס שלא נגמר, וגם העסק שלכם ייפגע. אתם ממש לא רוצים להגיע לרגע שבו הברז ייסגר ולא יישאר לכם תקציב גם לקלסרים או לכרטיסי ביקור, ובוודאי שלא לשיווק או לתשלומי שכר לעובדים שלכם. תכנון נכון ומדויק של צרכי העסק, של עלויות ההלוואה ושל הצרכים האישיים שלכם, זה בדיוק הצעד שיחסוך לכם טעויות וישפר את ההתנהלות הכלכלית שלכם בכלל.