כלכלה מתקדמת ומשק חופשי מבטיחים לנו חופש בחירה נרחב בין שלל אפשרויות, וכדאי כמובן לנצל זאת. במיוחד מומלץ לערוך סקר שוק מקיף כשלוקחים משכנתא – מוצר שמטבעו הוא יקר מאוד וכל שבריר אחוז מסתכם באלפי שקלים. הבסיס של ההשוואה הוא חישוב מדויק של העלות של כל הלוואה חוץ בנקאית.

איזה מידע מספקים לנו מחשבוני משכנתא?

בעזרת מחשבון משכנתא נוכל לקבל תשובות לכמה שאלות חשובות מאוד לגבי ההלוואה החוץ בנקאית לרכישת הדירה.

שאלה אחת שכדאי לברר באמצעות המחשבון היא מהו סכום המשכנתא המרבי שאפשר לבקש. אחת הטעויות הקשות ולמרבה הצער גם נפוצות במסגרת קניית דירה היא לקיחת הלוואה גדולה מדי – צעד שעלול לסבך אותנו במשך שנים רבות עקב הקושי לעמוד בתנאי ההלוואה.

כדי להבין מהו הסכום שמתאים לנו מזינים למחשבון את גובה ההחזר החודשי שאנחנו יודעים שנוכל לעמוד בו ואת תקופת המשכנתא הרצויה מבחינתנו. כמו כן יש להקליד את שיעור הריבית של ההלוואה ואת המדד. בנוסף אפשר לשנות את ההחזר ואת מספר השנים שבהן נחזיר את ההלוואה כדי לראות איך השינויים משפיעים על גובה הסכום המרבי.

איך לבדוק מהו ההחזר החודשי עבור כל הלוואה?

נתון נוסף שמספק לנו מחשבון משכנתא הוא גובה ההחזר החודשי בהתאם לתנאי כל הלוואה שמוצעת לנו. לצורך חישוב החזר משכנתא אנחנו מקלידים לתוך המחשבון את הסכום הדרוש לנו כדי לקנות את הדירה שבה אנחנו חושקים ואת תקופת המשכנתא – ומקבלים בתשובה את הסכום שנצטרך להעביר כל חודש לבנק.

גם במסגרת חישוב זה אפשר לשנות את הנתונים ובפרט כדאי לבדוק תקופות החזר שונות ולהבין עד כמה כל שנה נוספת מקטינה את ההחזר החודשי.

העלות האמיתית של ההלוואה

חישוב משכנתא מספק לנו תשובה מדויקת לעוד שאלה חשובה: כמה באמת עולה לנו ההלוואה. עבור כל קומבינציה של סכום המשכנתא, תקופת ההחזר והתשלום החודשי, בהתאם לתנאי הריבית והמדד כמובן, נקבל גם את הסכום המצטבר שנחזיר לבנק בפועל לאורך כל השנים.

למשל עבור הלוואה של 800,000 ש"ח ל-20 שנה בריבית של 3.4% כשהמדד הוא 2.5% לשנה, גובה ההחזר החודשי הוא קצת פחות מ-4,600 ש"ח – והסכום המצטבר שנשלם לאורך כל השנים יהיה קצת יותר מ-1.1 מיליון ש"ח (כשעם הצמדה למדד הסכום שנשלם שווה ערך ל-1.43 מיליון ש"ח).

על בסיס הנתון החשוב הנ"ל ניתן להבין עד כמה באמת כדאית קניית הדירה – בין אם אנחנו קונים אותה לצורך מגורים ובין אם כהשקעה.

המלצה נוספת היא להיעזר בשירותיו של יועץ משכנתאות מנוסה – איש מקצוע מומחה יסייע לכם להבין את העלות של כל הלוואה חוץ בנקאית לרכישת נכס וגם לבחור נכון את הרכב ההלוואה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *